U ovom blogu ćemo vas podsetiti na značaj boja u vašem životu. A vi ga se setite kada ih budete birali za svoju dušu i za svoj prostor.
Sigurno da vam se to nekada dogodilo: vi ste u prodavnici i kada birate jastuk, čaršave ili stonu lampu, ne možete da odlučite između bež ili sive (na primer), a vaš saputnik vas pita: "Dobro, zar je to toliko važno? Jel od izbora boja zavisi smak sveta? "
Šta vi tada treba da uradite?
Pa, prvo, duboko udahnete (nekoliko puta), a onda prosto izjavite: boja je važna. U svemu je važna. Ne samo u dekoraciji enterijera, već i u svetu mode, lepote, u marketingu i gde sve ne... Boje nisu samo objekat analize u različitim studijama psihologije, već je njihov uticaj na naše raspoloženje nešto što svi mi možemo da proverimo u svakodnevnom životu. Uostalom, ko nije birao vedre boje kako bi se razveselio?
Sigurno ste se nekada našli u sobi koja je, zbog tamnih boja ili haotične mešavine tonova, u vama izazvala teskobu i potrebu da izađete napolje. Ako niste, onda ste propustili potvrdu hipoteze na licu mesta.
Inače, taj osećaj, iako ne obraćamo pažnju na njega dok situacija ne postane očigledna, javlja se u nama svaki put kada se nađemo u ambijentu koji nam ne prija – ma koliko kratko se zadržavali u tom prostoru. Zato je važno da donesete ispravnu odluku, bilo da je u pitanju uređenje vašeg doma ili se radi o profesionalnom okruženju.
Šta nam svaka boja prenosi?
Svaka od boja proizvodi različite senzacije u skladu sa svojim tonom, ali pored ovog efekta, na osećanja takođe utiču i kultura i povezanost koju imamo na ličnom nivou sa određenom bojom. Zato što ovi faktori igraju vrlo važnu ulogu u percepciji boja, mi ih povezujemo sa negativnim ili pozitivnim iskustvom. Uopšteno govoreći, plavu bismo mogli definisati kao boju spokoja, smirenosti i sklada, a zelenu kao prirodni lek za umirenje (naravno, zavisi od kombinacije boja i nijansi, jer određeni tonovi mogu podsećati na bolest, ludilo ili otrov), a bela je, na primer, boja svetlosti.
Takođe, ne smemo zaboraviti da, u zavisnosti od konteksta u kom ih koristimo i od količine u kojima su prisutne, konotacije boja variraju, pa je recimo crvena vrlo senzualna boja u svetu mode, ali ima suprotan efekat ako je odaberemo za enterijer kuće, jer je boja koja istovremeno ima i negativnu konotaciju, poput agresivnosti ili straha. Ali to ne znači da u dekoraciji ima zabranjenih boja,ili kako bi dekoraterka Britni Hart rekla: „Ne mislim da postoje boje koje se ne mogu koristiti, ali važno je strateški pristupiti njihovoj primeni i prisustvu u prostoru. "
Naravno, uvek će biti boja poželjnijih od nekih drugih, zavisno od cilja koji želite da postignete u prostoru: žuta i zelena pomažu koncentraciji, dok narandžasta donosi energiju, a plava vam pomaže da se izborite sa stresom.
Crvena je, pored žut3 i plave, jedna od 3 osnovne boje. I crvena i žuta pripadaju toplim bojama i kao takve predstavljaju izuzetno dobar spoj – naravno, ako se dobro kombinuju.
Pošto su u pitanju dve vrlo jake boje koje mnogo kazuju, morate biti vrlo pažljivi kada ih koristite zajedno, pogotovo u velikim količinama. Zato vam savetujemo da budete pažljivi, naročito sa crvenom, jer iako ovaj par sjajno funkcioniše, ako prisustvo boja nije dozirano, one će prezasititi prostoriju.
Da ne bi sve bilo tako jednostavno…
Naglašavamo: ovo su samo neke od konotacija koje svaka boja (insistiramo, u zavisnosti od nijanse) prenosi u ambijent, ali efekat koji svaka od njih stvara uvek će biti određen kontekstom u kojem se ta boja nalazi. Drugim rečima, ista boja može imati potpuno drugačiji efekat u kombinaciji sa različitim bojama. Zato, kada budete kombinovali boje vašeg enterijera, imajte u vidu da ste ušli u veoma složen i bogat svet i posvetite pažnju svakoj sitnici. Na kraju krajeva, radi se o vašem ambijentu i o vašem raspoloženju, a samim tim i o kvalitetu vašeg života.
Ovaj tekst na blogu, kao i svi drugi tekstovi inspirativnog karaktera, služe da daju savet o najboljem načinu kombinovanja boja i nijansi u enterijeru.
Fotografije su ilustrativnog karaktera.
Fotografije nekog lepog enterijera sa lepom bojom na zidu u tekstovima na blogu služe samo kao inspiracija.
Sama nijansa boje na zidu na fotografijama zavisi i od osvetljenja, rezolucije, štampe, monitora i drugih parametara.
Sami proizvođači boja ne daju informaciju o konkretnim nijansama na ovakvim fotografijama i prilično je teško izabrati nijansu boje na osnovu fotografije.
Drugačije vizuelno ista boja izgleda uživo na zidu nego na fotografijama iz blogova.
U ton kartama raznih proizvođača boja u našim farbarama na raspolaganju su stotine nijansi boja, pa je jedini mogući put izbor na licu mesta i okvirno vizuelno upoređivanje sa nekom sa fotografija.