Koristiti boje koje volite, pronaći one koje će vam povećati mali stan ili učiniti toplijim tavan prevelikih dimenzija, istaći ili uravnotežiti dejstva prirodne svetlosti, sve je to lakše nego što izgleda pod uslovom da ste upućeni u osnovne zakone ponašanja boja. Nemojte se zaletati pre nego što, sa uzorcima, proverite šta najbolje odgovara prostoriji koju nameravate da dekorišete.
Postoje tri kategorije boja:
- Primarne
- Sekundarne
- Tercijarne
Hromatski krug ih pokazuje u tačnom poretku razlikujući ih uzajamno.
Tri primarne boje su: Plava, crvena i žuta. To su čiste boje, od kojih svaka obuhvata trećinu hromatskog spektra.
Sekundarne boje su: Narandžasta, zelena i ljubičasta.
Nastale su mešavinom dve primarne boje.
Pa tako znamo da crvena i žuta daju narandžastu boju, plava i žuta daju zelenu, a mešanjem plave i crvene dobijamo ljubičastu.
Tercijarnih boja ima šest: Crveno-narandžasta, žuto-narandžasta, žuto-zelena, plavo-zelena, plavo-ljubičasta, crveno-narandžasta. Svaka od njih potiče od mešavine jedne primarne i jedne sekundarne boje koja joj je susedna u hromatskom krugu.
Određene boje se među sobom prirodno slažu. Takav je slučaj sa primarnom bojom i njoj komplementarnom koja se nalazi na suprotnoj strani hromatskog kruga. Komplementarna boja se sastoji od preostale dve primarne boje. Tako jednostavna hladna boja ( plava na primer)
kao svoju komplementarnu boju ima toplu, narandžastu boju, i obrnuto. Komplementarne boje se tako zovu jer jedna drugu dopunjuju, odnosno svaka ima ono što ova druga nema.
Bilo da su u pitanju tople ili hladne, boje će vam pomoći da promenite doživljaj prostora igrajući se vizuelnim varijacijama koje vam omogućuje njihova razlika u tonovima.
Tople boje (crvena, narandžasta i žuta) ili jake boje i zagasiti tonovi teže, mada to nije uvek slučaj, da učine prostoriju toplijom. Takve boje takođe vizuelno umanjuju njene dimenzije, pa treba imati u vidu i taj efekat.
Hladne boje (plava, ljubičasta i zelena) i svetli tonovi proizvode obrnute efekte i ako ih koristimo, prostorne celine deluju veće.
Ako vam neka odaja deluje prevelika i hladna, crveni, narandžasti ili žuti tonovi će i nju učiniti da deluje prisnije. Moći ćete uz to da podelite prostor neke sobe koristeći različite boje.
Nasuprot tome, vizuelno ćete povećati dugačak i uzak hodnik kombinujući svetle zidove sa nešto zagasitijim podom i plafonom. Ako je tavanica u nekoj prostoriji suviše niska, dobro je obojiti je svetlom i blistavom bojom.
Postaje lakše odlučiti se pri izboru boja ako se vodi računa o klimatskoj situaciji i usmerenosti soba. U sunčanim krajevima, pastelne boje stvaraju smirujuću i svežu atmosferu čineći doživljaj toplote manje mučnim. U hladnijim predelima, prednost će se dati manje svetlim bojama u odajama koje se koriste krajem dana i uveče; tako će one delovati udobnije. Nasuprot tome, zagasiti tonovi će se izbegavati u sobama u kojima se boravi tokom dana, jer će biti šteta da retke sunčeve zrake upijaju suviše tamni zidovi.
Ukoliko imate bilo kakvih dodatnih pitanja ili bilo koju nedoumicu oko izbora boja za vaš dom, budite slobodni da nam pišete.
Roma je tu da vas posavetuje i ponudi najbolje rešenje.